Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović, povodom odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s BiH, izjavio je danas u Sarajevu da slijedi proces transformacije u kojem zakonodavstvo BiH treba uskladiti s pravnom stečevinom EU.
– Ovo je jedan od najvažnijih momenata za državu BiH u 21. stoljeću. Približili smo državu Evropskoj uniji i ojačali njen vanjskopolitički položaj – izjavio je Bećirović.
Naglašava da je Bosna i Hercegovina punopravna članica Ujedinjenih nacija, Vijeća Evrope, Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), država koja se nalazi pred vratima NATO-a, a od danas smo i država koja zvanično ulazi u završnu fazu integrisanja u EU.
Bećirović navodi da su EU i BiH multikulturalne i komplementarne zajednice, te da imaju zajedničke interese i stremljenja.
– Kao što je nama u BiH bitno da iz ekonomskih, političkih, pravnih, sigurnosnih i drugih razloga budemo dio EU, smatram da je i EU važno iz geopolitičkih i drugih razloga da integriše BiH i države Zapadnog Balkana.
Potencijal članstva u EU daje značajan poticaj za promjene unutar BiH koje su neophodne za jačanje bh. ekonomije i privlačenje investicija, izgradnju istinskog demokratskog društva, jačanje vladavine prava, promovisanje slobode medija, stvaranje odgovarajuće klime za snaženje civilnog društva – poručio je Bećirović, obraćajući se na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, zbog mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji potrebno je uvesti nultu stopu tolerancije prema svim pojedincima koji na bilo koji način ugrožavanju nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet države BiH.
– Evropski put Bosne i Hercegovine ne postoji zbog toga da bi neki pojedinci slabili našu državu. Kretanje ka članstvu u EU mora biti u funkciji izgradnje stabilne, evropske i funkcionalne države.
Zato otvaranje pregovora s EUm treba označiti i kraj antidejtonske i separatističke politike. U interesu je i EU da podrži građansko društvo u Bosni i Hercegovini.
Naša država u Evropi može biti samo ono što Evropa jeste, a to je građansko društvo u kojem su etnička, vjerska i druga prava dio ukupnog seta ljudskih prava – zaključio je Bećirović.