TPO fondacija u saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Sarajevu…
TPO fondacija u saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Sarajevu i Fakultetom političkih nauka u Sarajevu organizovali su edukativno predavanje o prevenciji rodno zasnovanog nasilja 24. septembra 2024. godine u 16:00 sati na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
Ovo je početak ciklusa od četiri predavanja/radionice u sklopu UNIGEM projekta koji implementira TPO fondacija o prevenciji rodno zasnovanog nasilja a koja će voditi Gorjana Mirčić Čaluković, pravnica, zamjenica glavnog tužioca i koordinatorica za rodno zasnovano nasilje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Važno je napomenuti da je Mirčić Čaluković bila članica radnih grupa za izradu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i za izradu Strategije za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici. Također, držala je obuke o primjeni zakona ne samo za svoje kolege/ice već i za profesionalce/ke iz drugih institucija (policije, suda, centara za socijalni rad, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, nacionalne službe za zapošljavanje), kao i medije, studente, organizacije civilnog društva. Urednica je i autorica edukativnih materijala o Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici koji se nalaze na stranici Ministarstva pravde ’’Isključi nasilje’’. Svoje bogato iskustvo o temi rodno zasnovanog nasilja će podijeliti sa studentima/icama u BiH kroz još tri predavanja uključujući i studiju slučaja koja su planirana na još tri partnerska univerziteta i to:
Tokom predavanja na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu predavačica je spomenula kako u sprječavanju rodno zasnovanog nasilja važnu ulogu ima saradnja između javne politike- države, zajednice to jest društva i medija, institucija, međusobnih odnosa koji uključuju roditelje, staratelje, djecu i partnere i u konačnici individue a to su pojedinci/ke i njihova vlastite slika o sebi koja se reflektuje kroz samopouzdanje, identitet itd. Osim toga važno je da sudije i tužioci uzimaju u obzir širu sliku kada procesuiraju slučajeve rodno zasnovanog nasilja.
Rodno odgovoran pristup je neophodan u pokušaju da se riješi pitanje rodne neravnopravnosti kroz razmatranje specifičnosti iskustva i potreba žena i muškaraca. Ovaj pristup zahtjeva da se obrati pažnja na različite uloge i odgovornosti žena/djevojčica i muškaraca/dječaka koje postoje u društvenom, kulturnom, ekonomskom i političkom kontekstu. Takav pristup je neophodan ukoliko se želi ostvariti da ženama budu garantovana univerzalna ljudska prava i sloboda od diskriminacije. Zaključeno je da se nasilje nad ženama mora posmatrati u KONTEKSTU historijske, društvene, političke, kulturne i ekonomske nejednakosti žena i muškaraca jer poznavati zakone ne znači držati se njegovih reči, već smisla i namjene.