Fakta.ba / N. Č. U Domu kulture u Jajcu, pred…
Fakta.ba / N. Č.
U Domu kulture u Jajcu, pred nekoliko stotina posjetitelja, u petak je promovirana knjiga višeg istaknutog bh. historičara i naučnog saradnika Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, dr. sc. Amira Klike “Jajce 1992: opsada i odbrana kraljevskog grada”.
Promociju je organizirala Koordinacija boračkih udruženja ARBiH iz Jajca, a knjigu su predstavili moderator Adis Lizde, prof. dr. Enes Durmišević i general Fikret Ćuskić.
Promotori su naglasili da knjiga predstavlja izvanredan doprinos naučnom sagledavanju ratnih dešavanja 1992. tokom opsade i odbrane ovog slavnog grada bosanskih kraljeva.
– Jajce 1992. bilo je jedan od najvažnijih simbola odbrane Bosne i Hercegovine. Njegovi branioci, borci ARBiH i HVO, šest mjeseci vodili su grčevitu i odlučnu borbu da odbrane slobodnu teritoriju i nekoliko desetina hiljada civila u najtežim vojničkim uslovima – kazao je autor u svom obraćanju na promociji.
Osim što je ovo naučno djelo dr. Klike od izuzetnog historijskog i društveno-političkog značaja za Jajce i BiH, jer između ostalog, dokumentira borbu jednog naroda i doprinosi kulturi pamćenja, knjiga “Jajce 1992: opsada i odbrana kraljevskog grada” tretira i jednu temu koja je ove godine došla u žižu društvenih zbivanja u Jajcu, pa i šire.
Radi se, naime, o velikoj ulozi Osmana Selaka, komandanta pozadinske baze JNA u Banja Luci, kojeg su, zbog velikog doprinosa u odbrani Jajca, vijećnici opozicionih stranaka u Općinskom vijeću Jajce u februaru ove godine bili predložili za dobitnika jednog od najviših općinskih priznanja.
Međutim, inicijativa je ekspresno odbijena, a kao razlog za to određeni politički krugovi, očitim i već dokazanim falsificiranjem historije (vidjeti knjige rahmetli Midhata Karadžića i dr. Amira Klike), pokušali su mistificirati i ukaljati Selakovu ulogu u odbrani Jajca, navodeći njegovu tobožnju saradnju s četnicima i agresorima.
Da stvar bude gora, odnosno licemjernija, upravo su iste politike u Općinskom vijeću Jajce, nešto ranije dodijelile priznanje jednom pojedincu koji je u jeku četničke agresije na BiH dokazano sarađivao s četnicima, o čemu i sada postoje videozapisi na internetu.
A, historijski fakti i naučne činjenice, koje je dr. Kliko iznio u svojoj knjizi, a koje je preuzeo iz biografskog djela i svjedočenja rahmetli Midhata Karadžića, prvog demokratski izabranog predsjednika Skupštine opštine Jajce 1990. godine, do u detalje su utvrdile ulogu Osmana Selaka u odbrani Jajca i de fakto demantirale sve one političke struje i pojedince, koji su iz samo njima poznatih razloga bili spremni diskvalificirati borbu jednog pojedinca za Jajce i BiH, kao što je Selak.
A, da to, za razliku od nekih pojedinaca i politika, Jajčani znaju prepoznati dokaz je i veliki aplauz i naklon, kojeg je u prepunoj dvorani dobio Osman Selak koji se 1992. godine nalazio na dužnosti komandanta pozadinske baze JNA u Banja Luci. On je često s delegacijama JNA dolazio u Jajce 1991. godine. Te delegacije dolazile su da zaplaše jajačke legalne organe vlasti i natjeraju ih na postupke protivne interesima Bosne i Hercegovine. Jugoslavenska narodna armija razoružala je jajačku Teritorijalnu odbranu.
No, Osman Selak je odlučio riskirati vlastiti život i živote članova svoje porodice kako bi pronašao način da Jajčanima vrati svu opremu i naoružanje koje im je bilo oduzeto. Sa smislom za genijalan i hrabar plan, izložio se visokim rizicima. Zahvaljujući njegovom odvažnom poduhvatu, Jajčani su uspjeli povratiti svoju Teritorijalnu odbranu, sa svom njezinom opremom i naoružanjem.
Ovaj hrabri čin Osmana Selaka predstavlja primjer nesebične hrabrosti i predanosti principima koje su hrabri branitelji Jajca imali tokom tih teških vremena.