U Sarajevu je danas zvanično otvorena ovogodišnja globalna kampanja "16…
U Sarajevu je danas zvanično otvorena ovogodišnja globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja,” pod nazivom „Podržimo žrtve i preživjele,“ u organizaciji TPO Fondacije. Kampanja je realizirana u saradnji s partnerima UNIGEM projekta i 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore.
Na press konferenciji predstavljen je ovogodišnji fokus kampanje, uz poziv na zajedničku akciju i podršku. Ivana Kuljić, članica TPO Fondacije, naglasila je značaj pružanja pomoći žrtvama nasilja, posebno ističući važnost podrške Kući za žene Gradačac – simbolu sigurnosti, oporavka i nove šanse za žene koje su pretrpjele nasilje.
Jasna Kovačević, predstavnica Univerziteta u Sarajevu, osvrnula se na aktivnosti univerziteta u okviru kampanje, ističući važnost edukacije i angažmana akademske zajednice u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. Također je najavila ovogodišnje inicijative koje dodatno podižu svijest i uključuju mlade.
Nejra Džananović iz TPO Fondacije istakla je značaj edukacije mladih kroz saradnju sa srednjim školama. Ova saradnja ima za cilj osnaživanje obrazovnih institucija u prepoznavanju i reagovanju na nasilje, čime se promovišu jednakost i nenasilje kao temeljne društvene vrijednosti.
Na konferenciji je istaknuto da je rodno zasnovano nasilje globalni problem koji zahtijeva hitan i sistemski odgovor. Prema globalnim istraživanjima, svaka treća žena tokom života doživi neki oblik nasilja. Ovo je društveni izazov koji traži zajedničku akciju institucija, medija i civilnog društva.
Poseban akcent stavljen je na ulogu medija, koji kroz senzibilno i odgovorno izvještavanje mogu značajno doprinijeti razbijanju stigme i predrasuda prema žrtvama i preživjelima. “Vaša moć da oblikujete javno mnijenje je ogromna. Iskoristimo je da podržimo one koji/e su preživjeli/e nasilje i stvorimo društvo u kojem nasilje nema mjesta,” poručeno je prisutnim novinarima/kama.
Kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” započeta je 1991. godine i danas okuplja organizacije i institucije iz preko 180 zemalja s ciljem podizanja svijesti i poticanja konkretnih promjena u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.