Svečanim prijemom učenika i studenata, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu danas je počeo interdisciplinarni program “Balkanska škola za mlade” u organizaciji ove biblioteke i Ureda Vlade Republike Turske za tursku dijasporu i srodne narode, saopćila je agencija MINA.
“Balkanska škola za mlade” je obrazovna platforma iz oblasti humanističkih, društvenih i religijskih nauka. To je neformalni studijski program koji se realizira u sedam zemalja u regionu, ističe direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Dženan Handžić.
– Organizacija ovog programa za Bosnu i Hercegovinu je povjerena nama. Sretni smo što će 26 mladih ljudi koje smo pažljivo odabrali na osnovu više od 70 pristiglih prijava, dobiti priliku da u narednih osam sedmica uče o našem zajedničkom kulturno-historijskom nasljeđu, da upoznaju naše civilizacijske spone koje povezuju dva prijateljska naroda. Program će realizovati naši istaknuti univerzitetski profesori, kao i osoblje Biblioteke. To je sjajna prilika da mladim ljudima, budućim intelektualcima, prezentujemo rezultate naučno-istraživačkog rada koji se realizuje u prostorijama Gazi Husrev-begove biblioteke – rekao je Handžić.
Ahmet Atabaş, ataše za kulturu i turizam Republike Turske, podsjetio je da se ovaj program održava od 2016. godine, a da je dosad bilo više od 3.000 polaznika, učenika u studenata.
– Cilj nam je da mlade ljude, učenike, studente i one koji su na postdiplomskom ili doktorskom studiju, uključimo u jedan program edukacije koji podrazumijeva razmjenu dobara, saradnje i iskustava posebno na polju kulture, nauke i na polju zajedničke tradicije. Želimo da se kroz ovo prodube saradnja i različite druge aktivnosti koje se već duže organizuju između Turske i Bosne i Hercegovine. Ono što je novina ove godine, osim planiranog zajedničkog putovanja u Istanbul za polaznike ove škole, jeste i zajednička aktivnost za polaznike svih škola s područja Balkana. Cilj nam je da polaznici ove škole razmijene vrijednosti i da na određeni način način budu svjesniji svog vjerskog, kulturnog i historijskog backgrounda – kazao je Atabaş.
Muftija sarajevski Nedžad-ef. Grabus, koji se na svečanosti obratio polaznicima škole, smatra da je dobro što je Gazi Husrev-begova biblioteka organizator koji se bavi pitanjima mladih ljudi.
– Ovo su pitanja koja povezuju iskustva Bošnjaka i Turaka, kao i drugih naroda na području Balkana, a koji su stoljećima živjeli zajedno odnosno dijelili kulturne, vjerske i druge vrijednosti. Vjerujem da će ovo pomoći mladim ljudima da se dodatno upoznaju sa vrijednostima naše kulture, ali i povezanosti u ovom globalnom svijetu – poručio je muftija Grabus.
Program je organiziran u pet modula koji će osigurati priliku polaznicima Škole da steknu temeljna znanja i vještine iz različitih naučnih oblasti, stručnih i umjetničkih polja.
U okviru Škole bit će organizirana predavanja i radionice iz oblasti historije, kulture i kulturne baštine, islamskih umjetnosti, arhivistike, bibliotekarstva, muzeologije, konzervacije i restauracije kulturne baštine.
Program će se održavati u Sarajevu, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, od 10. aprila do 5. juna 2025. godine.
Predavanja i radionice bit će organizirani u savremeno opremljenim salama koje će omogućiti visokokvalitetne uvjete za interaktivan rad sa polaznicima. Osim teorijskih predavanja, dio programa bit će realiziran na lokacijama kulturno-historijskih spomenika u Sarajevu, Travniku i Mostaru.
Studenti će imati priliku direktno učiti o osmanskoj i balkanskoj baštini posjećujući važne spomenike i kulturne lokalitete uz eminentne stručnjake iz oblasti historije, kulturne baštine i muzeologije, islamske umjetnosti i osmanske arhitekture.
Predavanja će biti na bosanskom jeziku a predavači će biti univerzitetski profesori i stručnjaci iz Bosne i Hercegovine. Termini predavanja i radionica bit će usklađeni sa školskim i fakultetskim obavezama polaznika.
(FENA)